Niekorzystne skutki, jakie niesie za sobą rozpowszechnienie próchnicy wśród dzieci wymaga rozwiązań systemowych, w których największą rolę odgrywa profilaktyka.
Edukacje powinno zaczynać się już w przedszkolu. Jest ton bardzo dobry moment do rozpoczęcia przekazywania wiedzy i nabywania umiejętności w zakresie pielęgnacji jamy ustnej, w okresie, kiedy dziecko już niejednokrotnie bywa zagrożone chorobą próchnicową zębów. Współudział rodziców oraz przygotowanych do edukacji o nt. higieny jamy ustnej nauczycieli przedszkolnych skutecznie wspiera długoterminowe kształtowanie się nawyków o dbanie o zęby. Edukacja zdrowotna w stomatologii jest bowiem długotrwałym procesem. Efekty zdrowotne szkolenia dzieci zaowocują zdrowiem jamy ustnej także w dorosłym wieku.
Stosowanie wielokierunkowej profilaktyki może zmniejszać częstości występowania próchnicy zębów. Niezbędne jest kształtowanie wiedzy prozdrowotnej i równoczesne prowadzenie działań profilaktycznych zapobiegających rozwojowi próchnicy zarówno w domu, przedszkolu jak w gabinecie stomatologicznym. W metodach profilaktycznych ważna jest nie tylko świadomość zdrowotna rodziców, ale przede wszystkim praktyczna realizacja przez krzewienie właściwych nawyków żywieniowo-higienicznych oraz odpowiednie stosowanie preparatów zawierających fluor.
Edukacja dzieci, ale i dorosłych w zakresie zdrowia jamy ustnej i stosowanie programów zapobiegawczych powinny dotyczyć porad dietetycznych, propagowania higieny jamy ustnej czy kontroli stomatologicznych.
Profilaktyka próchnicy na poziomie profesjonalnym angażuje personel medyczny i wymaga znacznych nakładów finansowych. Profilaktyka zaś realizowana od najwcześniejszego okresu życia dziecka i realizowana w rodzinie dotyczy zmiany nawyków żywieniowych, utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej oraz stosowania żeli fluorowych. Skuteczne metody zapobiegania powinny uwzględniać wszechstronne działania oświatowe, profilaktyczne i lecznicze poparte środkami finansowymi oraz odpowiednią organizacją.
Styl życia społeczeństwa, który jest uznawany w 80% za przyczynę większości chorób cywilizacyjnych tu również odgrywa pierwszoplanową rolę. Dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie zdrowia jamy ustnej i próba zmiany zachowań prozdrowotnych w populacji wieku rozwojowego i całej populacji polskiej. Tu Program Polski Uśmiech chce być wsparciem i przyczynić się do wzrostu świadomości, że dbałość o higienę jamy ustnej jest ważna na dziś i dla przyszłości.